Kuźnice

Kuźnice

Kuźnice – ciekawe miejsce w Zakopanem

Każdy, kto choć raz był w Zakopanem, kojarzy Kuźnice. Wszystko za sprawą dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. To właśnie stąd mamy możliwość wjechać na szczyt Kasprowego Wierchu i choć przez chwilę być wysoko w górach. Miłośnicy tatrzańskich wędrówek również znają Kuźnice, ponieważ to właśnie tu mają początek popularne szlaki turystyczne, np. na Kalatówki, Giewont czy Halę Gąsienicową.

Kuźnice położone są na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce o bogatej historii. Pierwsze wzmianki o pasterskim ich użytkowaniu pochodzą już z XVII w. Na przełomie XVII i XVIII w. powstał tu niewielki ośrodek hutniczy. W 1888 roku budynki, które wcześniej nie uległy zniszczeniu, zostały zmodernizowane lub rozebrane.

Obecnie można tu zobaczyć odnowiony zespół dworsko-pałacowy, znany bardziej jako park, w którym okresowo odbywają się wystawy edukacyjne. Niedaleko jest pamiątkowy żelazny krzyż pochodzący z 1839 roku oraz zabytkowa wozownia i spichlerz, które są udostępnione do zwiedzania.

Do Kuźnic można dostać się pieszo, dorożką, taksówką lub busem. Ścisły teren Kuźnic jest zamknięty dla prywatnego ruchu samochodowego.


Dlaczego warto?

  • piękne zabytkowe miejsce Zakopanego
  • stąd zaczyna się szlak do klasztoru albertynek na Kalatówkach oraz albertynów na Śpiącej Górze
  • są tu stragany, sklepy z pamiątkami, restauracje, wypożyczalnie i sklepy sprzętu górskiego
  • ciekawe miejsce na rodzinny spacer

Zobacz także