Nosal i Dolina Olczyska

Nosal i Dolina Olczyska

Wycieczka Doliną Olczyską na Nosal

Polecamy wycieczkę na jeden z popularniejszych szczytów reglowej części Tatr – Nosal przez Dolinę Olczyską. Szlak ten jest łatwo dostępny, wycieczka nie jest długa, ale warta całego włożonego wysiłku. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na panoramę Tatr.

Wyprawę proponujemy rozpocząć poniżej Kaplicy na Jaszczurówce. Warto jest zwiedzić mijany tuż za wejściem Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Można tu zobaczyć wiele gatunków płazów m.in. salamandrę plamistą, traszkę zwyczajną czy żabę trawiastą. Wokół oczek wodnych została wytyczona ścieżka edukacyjna.

Po zwiedzeniu Ośrodka wycieczkę kontynuujemy żółtym szlakiem, dnem Doliny Olczyskiej, wzdłuż Olczyskiego Potoku. Szlak prowadzi szeroką drogą, więc spacer będzie przyjemny dla każdego. Po około półgodzinnym marszu dojdziemy do Polany Olczyskiej. Stąd w stronę Nosala obija szlak żółty. Po minięciu Polany, ścieżka będzie się wznosić do Nosalowej Przełęczy, która jest do osiągnięcia po około 30 minutach marszu. Na rozwidleniu należy wybrać prowadzący na Nosal szlak zielony. Przed samym szczytem będzie jedyne trudniejsze miejsce, czyli wspięcie się na skałki. Po chwili pojawi się skalisty, widokowy wierzchołek Nosala. Panorama ze szczytu jest bardzo rozległa. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Świnicę, Kościelec, Kozi Wierch, Granaty oraz grzbiet Koszystej. Na północy widać Gubałówkę, a nawet Babią Górę.

Do Zakopanego można wrócić tą samą trasą lub zielonym szlakiem w stronę Kuźnickiej Polany.


Dlaczego warto?

  • możliwość zwiedzenia Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów
  • łatwa trasa z jednym trudniejszym miejscem
  • krótka wycieczka
  • piękna panorama ze szczytu

Zobacz także