Skocznia Wielka Krokiew

Wielka Krokiew Zakopane

Wielka Krokiew w Zakopanem

Najsłynniejsza polska skocznia narciarska – Wielka Krokiew, jest miejscem, które warto odwiedzić podczas pobytu w Zakopanem. Wybudowana została na zboczach Krokwi (1378 m n.p.m.), w latach 1923-1925, według projektu Karola Stryjeńskiego i Szweda Sellstroema. Jest to skocznia naturalna, czyli położona na stoku górskim i osłonięta lasem. Uroczyste otwarcie odbyło się w marcu 1925 roku.

Wielka Krokiew jest największym tego typu obiektem w Polsce. Na przełomie lat była remontowana i ulepszana. Punkt konstrukcyjny usytuowany był na 125 metrze. Wyposażona w sztuczne oświetlenie umożliwia rozgrywanie konkursów wieczornych. Od roku 1990 odbywają się tu zawody cyklu w skokach narciarskich – Pucharu Świata. Ostatnia modernizacja skoczni odbyła się w 2017 roku. Po remoncie Wielka Krokiew otrzymała homologacje FIS, która zezwala na przeprowadzanie zawodów najwyższej rangi: Puchar Świata, Puchar Kontynentalny, Letnie Grand Prix, FIS Cup, Letni Puchar Kontynentalny, Puchar Świata w kombinacji norweskiej. Obecnie rozmiar skoczni wynosi 140 metrów.

Wjazd wyciągiem na szczyt Wielkiej Krokwi jest atrakcją nie tylko dla dorosłych. Można zobaczyć, jaki widok mają zawodnicy tuż przed oddaniem skoku. Polecamy zwiedzić również trybuny, okolicę wokół skoczni i Muzeum Stanisława Marusarza.


Dlaczego warto?

  • ciekawa atrakcja dla dzieci i dorosłych
  • wjazd kolejką na szczyt Wielkiej Krokwi dostarczy wielu pozytywnych wrażeń
  • możliwość zwiedzenia okolicy skoczni


Dowiedz się  więcej

 Zobacz stronę   Zadzwoń

Zobacz także